
Úvod do elektřiny
Co probíhá v drátech a k čemu je nám to dobré
Vsadím se o celý můj radar i se žárovkou, že jsi někdy použil elektřinu. A používáš jí právě v tuto chvíli, protože sedíš u počítače a koukáš se na RADARŮV EXPRES (Ha ha, jsem jasnovidec).
Takže znáš takový ten princip, že zmáčkneš vypínač a žárovka na stropě se rozsvítí. Předpokládám, že víš, že například žehlička rychlovarná konvice jsou poháněny elektřinou.
Elektřina je síla, kterou nevidíme.
To je asi docela jasné. Elektřina se v přírodě vyskytuje ve zvláštních jevech, jako například blesk. Lidé ji dokázali upoutat do drátů a využít jí. Elektřinu používáš každý den na velmi různé věci. Jak to ale ta elektřina dělá, že může putovat drátem a rozsvítit žárovku? Pojďme se na to podívat zblízka.
Zajímavost: Poprvé lidé pozorovali elektřinu v antickém Řecku. Konkrétně to byla statická elektřina. Lidé viděli, že jantar (řecky elektron) přitahuje různé malé předměty.
Nejdříve si ale představíme věc, která je zásadní pro úplně všechny hmotné věci na světě. A to myslím vážně. Mluvím totiž o atomu, úžasně malé částečce, která tvoří všechno. Atomy bývají velké jednu desetimilióntinu milimetru. Nepozorují se normálním optickým mikroskopem, ale tzv. elektronovým mikroskopem nebo něčím ještě silnějším.
Lidem se podařilo už i něco postavit ze samotných atomů. Prvním takovým objektem byl nápis IBM (pozn.: IBM je firma, která už hrozně dlouho vyrábí počítače.) Pak se vědcům podařilo dokonce vytvořit nejmenší film světa. Jmenuje se "A boy and his atom" (Kluk a jeho atom). Tady se na něj můžeš podívat:
Atom je udělaný z jádra a obalu. V jádře jsou dva druhy dílků: protony a neutrony. Ty jsou slepené dohromady. Kolem jádra je obal, který je tvořen elektrony. Elektrony jsou mnohem menší než protony. Obíhají kolem jádra. Elektrony jsou zodpovědné právě za proudění elektřiny a také za chemické reakce. Protony jsou kladně nabité, elektrony záporně, neutrony náboj nemají. V atomu je vždy stejný počet protonů a elektronů. Každý prvek v periodické tabulce má vlastní kombinaci počtu protonů a neutronů. Třeba tady máš atom dusíku:

Tak, a teď k elektřině. Představ si hadici plnou vody. Když otočíš kohoutek na jedné straně hadice, voda na druhém konci začne téct hned i když jsou začátek a konec hadice od sebe vzdálené několik metrů. Je to proto, že se voda v hadici pohybuje ve všech místech.
S elektřinou je to stejné. Elektřina se ve vodičích pohybuje nemožně pomalu, 11 mm/s. Ale pohybuje se ve všech místech najednou a proto se žárovka rozsvítí hned.
To by bylo pro začátek všechno. V dalších článcích se dozvíš více podrobností a zajímavostí.